Ez a fejezet bemutatja a spektrális szóródás jelenségét, hogy hogyan kell simító ablakokat használni a spektrális szóródás csökkentésére, a simító ablakok típusait, illetve, hogy hogyan kell a megfelelő típusú simító ablakot kiválasztani, a spektrális analízishez, a szűrő együtthatók tervezéséhez.
Bemutatja a simító ablakok skálázásának fontosságát. (lásd 7.1.3.4. szakasz fejezetet)
Ablakozási vizsgálatokat a következő esetekben alkalmazhatunk:
A megfigyelés időtartamának meghatározása.
A spektrális lebegés csökkentése.
Egy kis amplitúdójú jel elválasztása egy nagy amplitúdójú jeltől, melyek frekvenciái nagyon közel vannak egymáshoz.
FIR szűrő együtthatók tervezése.
A Windows VI-k egyszerű eljárást biztosítanak a mintavételezett jel spektrális karakterisztikájának javítására.
A Shannon mintavételezési tétel értelmében, egy időben folytonos jel teljes mértékben rekonstruálható diszkrét, egyenlő időközű mintákból, ha a mintavételezett jel legmagasabb frekvenciájú összetevője kisebb, mint a mintavételi frekvencia fele. A mintavételi frekvencia felét Nyquist frekvenciának nevezzük. A Shannon tétel áthidalja a szakadékot az időben folytonos és a digitális jelek között. A Shannon tétellel kapcsolatos további információk az 8. fejezet fejezetben találhatók.
Gyakorlatilag az időjelet digitalizáló alkalmazások véges számú adatból álló jelsorozatot eredményeznek még akkor is, ha betartjuk a Shannon tételt és gondosan megválasztjuk a mintavételezés körülményeit. Még akkor is, ha az adatok megfelelnek a Nyquist kritériumnak, a véges számú minta energia szóródást okozhat, amit spektrális szóródásnak nevezünk. Emiatt, még megfelelő mintavételezési technikával is előfordulhat, hogy a mérés nem eredményez egy skálázott, egyoldalas spektrumot a spektrum szóródás miatt. Spektrum szóródásnál úgy tűnik, mintha egy adott frekvencia energiája szétszóródna az összes többi frekvencián. A spektrum szóródás az FFT és a DFT algoritmus egyik feltételének az eredménye, annak, hogy az időtartománybeli jelsorozat mindig pontosan ismétlődik (a rekordok többszöri ismétlése miatt). Így a jelek egy időtartománybeli jelsorozatban periodikusan ismétlődnek olyan intervallummal, amely megegyezik az jelsorozat (rekordok) hosszával. Amikor FFT-t vagy DFT-t használunk a jel frekvencia összetevőinek meghatározásához, a transzformáció azt feltételezi, hogy a véges adathalmaz egy periodikus jel egyetlen periódusa. Ezért a jelsorozat végessége (meg)csonkított hullámformát eredményez az eredeti folytonos időfüggvénytől eltérő spektrális karakterisztikával és a végesség éles átmeneti változásokat hozhat létre a mért adatokban. Ezek az éles átmenetek által okozott szakadásokat a 12.1. ábra ábra mutatja be.
A (12.1. ábra) ábrán látható szakadások (folytonossági hiány) a spektrális információk szóródását eredményezik. A spektrális szóródás egy diszkrét idő spektrumot hoz létre, ami az eredeti folytonos idő spektrum „elkenődött” változataként jelenik meg.
A spektrális szóródás csak akkor jön létre, ha az adathalmaz (rekord) nem egész számú periódust tartalmaz. A 12.2. ábra ábra egy egész periódusból álló szinusz hullám mintát és Fourier transzformáltját mutatja.
A 12.2. ábra ábra 1. diagramja a minta időtartománybeli hullámalakját mutatja. A 2. diagramon az 1. diagram szinusz hullámjának periodikusan ismétlődő időfüggvénye látható. A 2. diagramban a hullám periodikusan ismétlődik, ezáltal teljesíti a Fourier transzformáció periodicitásra vonatkozó feltételét. A 3. diagram a jel frekvencia-tartománybeli ábrázolása látható.
Mivel a 2. diagramban a jel periodikus és nincs benne szakadás, a spektruma a 3. diagramban egyetlen vonalként jelenik meg, ami a szinusz hullám frekvenciáját mutatja. A 2. diagram hullámalakjában nincs szakadás, mivel az adatok egész számú periódusból származtak, - esetünkben egyből.
Kizárólag az alábbi eljárások biztosítják, hogy mindig egész számú periódusokat nyerjünk:
A mintavételezésnek szinkronban kell lenni a mért jellel. Így szándékosan egész számú periódus kapható.
A tranziens jelek mérésénél a rögzítés idejének teljesen illeszkedni kell a jelhez.
Általában a mérni kívánt ismeretlen jel időben állandó jel. Egy időben állandó jel létezik a mintavétel előtt, alatt és után is. Ebben az esetben nem lehet biztosítani, hogy mintavételezéskor egész számú periódust kapjunk. Ha a minta nem egész számú periódust tartalmaz, spektrum szóródás jön létre, mivel a jel nem egészszámú periódusának frekvencia komponense nem egyezik meg pontosan a spektrum egyetlen frekvenciájával sem. A spektrum szóródás eltorzítja a mérést oly módon, mintha egy adott frekvenciakomponens energiája szétterjedne a szomszédos frekvencia vonalakon vagy sávokon, ami egy “szétkenődött” spektrumot eredményez. Simító ablakok használatával minimalizálni lehet a nem egész számú perióduson végrehajtott FFT miatt kialakuló hatásokat.
A jel periodicitására vonatkozó feltétel miatt mesterséges szakadások jelennek meg az egymást követő periódusok között, amikor a mintavétel nem egész számú periódusból történik. Ezek a szakadások nagyon magas frekvenciájú komponensekként jelennek meg a jel spektrumában. Ezek olyan frekvenciák, amelyeket az eredeti jel nem tartalmaz. A szakadások frekvenciája sokkal nagyobb lehet, mint a Nyquist frekvencia, ezért látszólagos frekvenciaként valahol 0 és fs/2 között jelenik meg. E miatt lép fel a spektrum szóródás. A DFT-vel vagy FFT-vel kapott spektrum ezért „elkenődött” lesz, nem az eredeti jel valódi spektruma.
A 12.3. ábra ábrán egy szinusz hullám, melynek nem egész számú periódusából történt a mintavétel, valamint a szinusz hullám Fourier transzformáltja látható.
A (12.3. ábra) ábrán az 1. diagram a szinusz hullám 1,25 periódusát tartalmazza. A 2. diagramban a jel periodikusan ismétlődik, a Fourier transzformáció periodicitási feltétele miatt. A 3. diagram mutatja a jel spektrális ábráját. Az energia szétterjed vagy ”szétkenődik” egy széles frekvencia tartományban. Az energia „kiszivárog” az egyetlen frekvencia komponensből és szétterül a többi frekvencián és ezáltal spektrum szóródást okoz.
A spektrum szóródás azért jött létre, mert a bemenő jel rögzítési időtartama véges. A spektrum szóródás legyőzéséhez végtelen mérési időtartamot kellene vennünk –∞-től +∞-ig. Végtelen jelsorozattal az FFT egyetlen vonalat eredményezne, a megfelelő frekvencián. Azonban a gyakorlatban végtelen idejű mérés nem valósítható meg. A véges jelsorozat korlátainak legyőzésére ablakozást használunk a spektrum szóródás csökkentésére.
Ezen kívül a spektrum szóródás amplitúdó pontossági hibát is okozva elfedheti a szomszédos frekvencia csúcsokat. A (12.4. ábra) ábrán a spektrum két közeli frekvencia komponense látható simító ablak használata nélkül és Hanning ablak alkalmazásával.
A (12.4. ábra) ábrán a második csúcs sokkal jobban kiemelkedik az ablakozott jelnél, mint amikor nem használunk simító ablakot.
A mintavételezett jel spektrális karakterisztikájának javítására általában simító ablakot használunk. Amikor Fourier vagy spektrális analízist hajtunk végre véges hosszúságú (időtartománybeli) adatokon, simító ablakok használatával minimalizálni lehet a csonka hullámforma szakadásait, és ezáltal csökkenteni lehet a spektrum szóródást.
A spektrum szóródás mértéke a szakadás amplitúdójától függ. Ha a szakadás nagyobb lesz, a spektrum szóródás nő, és fordítva. A simító ablak csökkenti a szakadás amplitúdóját minden periódus határán és úgy viselkedik, mint egy előre meghatározott alul-áteresztő szűrő.
Egy jel ablakozásának művelete a véges hosszúságú jelsorozat megszorzását jelenti egy véges hosszúságú simító ablakkal, melynek amplitúdója egyenletesen és fokozatosan nullához tart a széleknél. A simító ablak hossza vagy időintervalluma a minták számával van megadva. Az időtartománybeli szorzás egyenértékű frekvencia tartománybeli konvolúcióval . Emiatt az ablakozott jel spektruma az eredeti jel és a simító ablak spektrumának konvoluciójából adódik. Az ablakozás megváltoztatja a jel alakját az időtartományban, valamint hatással van a spektrumra, amit látunk.
A 12.5. ábra ábra az jel eredeti és egy simítóablak spektrumának konvolúcióját mutatja.
Az ablakozás-hatás akkor is fellép, ha nem alkalmazunk simító ablakot. Egy bemenő jel véges jelsorozatának mérése a jel egy állandó ablakkal való megszorzását jelenti az időtartományban. Az állandó ablak alakja négyszögletes és a magassága állandó. A bemenő jel állandó ablakkal való megszorzása az időtartományban megfelel a jel és az állandó ablak spektrumának konvolúciójával a frekvencia tartományban, amelynek sinc függvény karakterisztikája van.
A 12.6. ábra ábra egy Hanning ablak alkalmazásának hatását mutatja egy időfüggvényen
A (12.6. ábra) ábrán az ablakozott jel időfüggvénye fokozatosan nullára csökken a végein, mivel a Hanning-ablak minimalizálja a szakadásokat a hullámforma átmeneti végeinél. Simítóablak alkalmazása időtartománybeli adatoknál a frekvenciatartományba való transzformálás előtt minimalizálja a spektrum szóródást.
A 12.7. ábra ábra az alábbi simítóablakok hatásait mutatja:
Ablak nélkül (négyszög ablak)
Hanning ablakkal
„Flat top” ablakkal (Lásd később a 12.3.8. szakasz fejezetben)
A (12.7. ábra) ábrán látható jel adathalmaza egészszámú (256) periódust tartalmaz egy 1024 pontból álló jelsorozatban. Ha az eredeti jel frekvencia összetevő pontosan illenek egy frekvenciavonalra, - ez az az eset, mikor az adathalmaz egészszámú periódust tartalmaz - akkor csak a spektrum fő-szárnya látható.
A simító ablaknak van egy fő-szárnya a vizsgált frekvencia körül. A fő-szárny az ablakok egy frekvenciatartománybeli karakterisztikája. Az állandó ablaknak van a legkeskenyebb fő-szárnya. A Hanning és a „flat top” ablakok némileg szélesebbek. A „flat top” ablaknak van a legszélesebb fő-szárnya az állandó és a Hanning ablakhoz képest. Egészszámú periódus esetén az összes simító ablak ugyanazt a csúcs amplitúdó értéket adja és kitűnő amplitúdó pontosságot biztosít. Az oldal-szárnyak nem jelennek meg, mivel a simítóablak spektruma eléri a nullát Δf intervallumokban a fő-szárny mindkét oldalán.
A 12.7. ábra ábra a 254 Hz és 258 Hz közötti értékeket is mutatja mindegyik simítóablaknál. Az amplitúdó hiba 254 Hz-en mindhárom simítóablak esetén 0 dB. A diagram a spektrum értékeket mutatja 240 és 272 Hz között. Az aktuális értékek mindhárom simító ablakra nézve 254-258 Hz között a diagram alatt láthatók. Δf egyenlő 1Hz.
Ha a jelsorozat nem egész számú periódust tartalmaz , a simítóablak folyamatos spektruma eltolódik a fő-szárny közepétől Δf frekvencia osztással, ami megegyezik frekvencia összetevő és az FFT frekvencia vonal közötti különbséggel. Ez az eltolódás eredményezi az oldal-szárnyakat, amelyek megjelennek a spektrumban. Továbbá amplitúdó hiba lép fel a frekvencia csúcsnál, mivel a fő-szárnya mintavétele kívül esik a középponttól és „elkenődik” a spektrumban. A 12.8. ábra ábra a spektrális szóródás hatását mutatja meg egy olyan jelnél, mely jelsorozata 256,5 periódust tartalmaz.
A (12.8. ábra) ábrán nem egész számú periódusoknál a Hanning és a „flat top” ablak sokkal kisebb spektrumszivárgást mutat, mint az állandó ablak. Ezen kívül az amplitúdó hiba is kisebb a Hanning és a „flat top” ablakok esetén. A „flat top” ablak nagyon jó amplitúdó pontosságot mutat, de szélesebb és magasabb oldal lebenyei vannak, mint a Hanning ablaknak.
A (12.9. ábra) ábra egy VI blokkdiagramját mutatja, ami két szinusz jel összegeként kapott jel ablakozott és ablakozás nélküli spektrumát méri.
A 12.10. ábra ábra a két szinusz jel amplitúdóját és frekvenciáját valamint a mérések eredményeit mutatja. A frekvenciák kijelzése a periódusok dimenzióval történik.
A (12.10. ábra) ábrán az ablakozás nélküli spektrum 20 dB-nél nagyobb spektrális szóródást mutat a kisebb szinusz jel frekvenciájánál. Lehet ennél kifinomultabb technikát is alkalmazni az eredeti időfüggvény frekvencia tartománybeli leírásához. Azonban a legtöbb esetben elegendő simító ablak alkalmazása a frekvenciafüggvény jobb ábrázolásához.
A simító ablak kiválasztásának egyszerűsítése érdekében szükség van a különböző frekvencia karakterisztikák definiálására, hogy a simító ablakokat egymással össze lehessen hasonlítani. Egy simító ablak aktuális ábrája azt mutatja, hogy a simítóablak frekvencia karakterisztikája egy folyamatos spektrum egy fő és számos oldal szárnnyal. A 12.11. ábra ábra egy tipikus simító ablak spektrumot mutat.
A simító ablak fő szárnyának közepe az időtartománybeli jel minden egyes frekvencia komponensénél megjelenik. Megegyezés szerint, a fő szárny alakjának jellemzése a szélességével történik, ami alatt a csúcshoz képest -3 dB és -6 dB értékekhez tartozó frekvenciák által meghatározott szélességet értjük. A fő szárny szélességének megadása FFT tartományokban vagy frekvencia vonalakban történik.
A simító ablak spektrum fő szárnyának szélessége meghatározza az ablakozott jel frekvencia felbontását. Emiatt, két közeli frekvencia komponens megkülönböztetésének képessége növekszik a fő szárny szélességének csökkentésével. Ahogy a fő szárny keskenyebbé válik és a spektrális felbontóképesség javul, az ablak teljesítménye szétterül az oldal szárnyakba, megnövelve ezáltal a spektrum szóródást és csökkentve az amplitúdó pontosságot. Az amplitúdó pontosság és a spektrális felbontóképesség között kompromisszumot kell találni.
Oldal szárnyak a fő szárny mindkét oldalán megjelennek és a fő szárnytól fs/N többszöröseinél elérik a nulla értéket. A simító ablakok oldal szárnyainak karakterisztikái közvetlenül befolyásolják annak a mértékét, hogy a melyik szomszédos frekvenciakomponensek szóródnak a szomszédos frekvencia sávokon. Egy erős szinusz jel oldal szárny frekvenciaválasza elnyomhatja egy szomszédos gyengébb szinusz jel fő szárnyának frekvenciaválaszát!
A maximális oldal szárny szint és az oldal szárnyak csökkenésének mértéke jellemzi a simítóablak oldal szárnyát.
A maximális oldal szárny szint a legnagyobb oldal szárny szintje decibelben a főszárny csúcsához viszonyítva.
Az oldal szárny csökkenésének mértéke az oldal szárny csúcsaira fektetett egyenes meredeksége dB/dekádban megadva.
A Táblázat 12.1 táblázat megadja az egyes simító ablakok jellemzőit
Simító ablak |
-3 dB Főszárny szélesség (sávok) |
-6 dB Főszárny szélesség (sávok) |
Maximális Oldalszárny szint [dB] |
Oldalszárny lefutási meredekség [dB/dekád] |
---|---|---|---|---|
Négyszögletes (ablakozás nélküli) |
0.88 |
1.21 |
-13 |
20 |
Hanning |
1.33 |
2.00 |
-32 |
60 |
Hamming |
1.3 |
1.81 |
-43 |
20 |
Backman-Harris |
1.62 |
2.27 |
-71 |
20 |
Exact Blackman |
1.81 |
2.25 |
-57 |
20 |
Blackman |
1.64 |
2.3 |
-58 |
60 |
Flat Top |
2.94 |
3.56 |
-44 |
20 |
A négyszögletes ablak értéke 1 az egész hossza mentén. Az alábbi egyenlet írja le a négyszögletes ablakot:
w(n)= 1 |
(12.1) |
ahol
n= 0, 1, 2, .... N-1 |
Ahol N az ablak hossza és w az ablak értéke
Négyszögletes ablak alkalmazása olyan, mintha nem használnánk egyáltalán ablakot, mivel a négyszög függvény csak véges hosszúságúvá vágja a jelet.
A négyszögletes ablak alkalmazásánál a legnagyobb mértékű a spektrális szóródás.
A 12.12. ábra ábra egy négyszögletes ablakot mutat N=32 értékkel.
A négyszögletes ablak olyan tranziens jelek vizsgálatánál hasznos, melyek rövidebb ideig tartanak, mint az ablak. A tranziensek olyan jelek, amelyek rövid ideig állnak fenn. A négyszögletes ablak használatos még sorrendkövetésre, ahol az effektív mintavételi sebesség arányos a forgó gépek tengelyének fordulatszámával. A sorrendkövetésnél a négyszögletes ablak érzékeli a gép rezgésének saját frekvenciáját és a felharmonikusait.
A Hanning ablak alakja egy fél koszinusz függvényre hasonlít. Az alábbi egyenlet írja le a Hanning-ablakot:
|
(12.2) |
ahol
n= 0, 1, 2, .... N-1 |
Ahol N az ablak hossza és w az ablak értéke
A 12.13. ábra ábra egy Hanning ablakot mutat N=32 értékkel.
A Hanning ablak alkalmazása olyan tranziens jelek vizsgálatánál hasznos, melyek az ablak időtartamánál hosszabb ideig fennállnak, valamint általános célú alkalmazásoknál.
A Hamming ablak a Hanning ablak egy módosított változata. A Hamming ablak alakja hasonlít egy fél koszinusz hullámra.
Az alábbi egyenlet írja le a Hamming-ablakot:
|
(12.3) |
ahol
n= 0, 1, 2, .... N-1 |
Ahol N az ablak hossza és w az ablak értéke
A 12.14. ábra ábra egy Hamming ablakot mutat N=32 értékkel.
Amint az a 12.13. ábra és 12.14. ábra ábrán látható, a Hanning és a Hamming ablak hasonlít egymásra. Azonban az időtartományban a Hamming ablak nem közelít annyira nullához a széleknél, mint a Hanning ablak.
A Kaiser-Bessel ablak egy rugalmas simító ablak, melynek alakja változtatható a béta tényező értékének változtatásával. Ezért, a feladattól függően az ablak alakja megváltoztatható és így a spektrális szóródás mértéke szabályozható. Az alábbi egyenlet írja le a Kaiser-Bessel ablakot:
Kaiser függvény:
|
(12.4) |
a képletben I 0 (x) Bessel függvény:
|
(12.5) |
ahol
n= 0, 1, 2, .... N-1 |
Ahol N az ablak hossza és w az ablak értéke
A 12.15. ábra ábra a Kaiser-Bessel ablakot mutatja különböző béta értékeknél
Kis béta értékeknél a négyszögletes ablakhoz hasonlít. Valójában béta=0-nál négyszögletes ablakot kapunk. Ahogy növeljük béta értékét, az ablak alakja egyre jobban elkeskenyedik mindkét oldalon. A Kaiser-Bessel ablak használható két, közel azonos frekvenciájú, de jelentősen különböző amplitúdójú jel érzékelésére.
Ez az ablak a háromszög alakú. Az alábbi egyenlet írja le a háromszög ablakot:
|
(12.6) |
ahol
n= 0, 1, 2, .... N-1 |
Ahol N az ablak hossza, w az ablakfüggvény értéke.
A 12.16. ábra ábra egy háromszög ablakot mutat N=32 értékkel.
A „flat top” ablaknak van a legnagyobb amplitúdó pontossága a simító ablakok között (±0,02 dB) az olyan jelekre, amelyek tipikusan nem egész periódusokból állnak. Mivel a „flat top” ablaknak széles fő szárnya van, ezért a frekvencia felbontóképessége gyenge. Az alábbi egyenlet írja le a „flat top” ablakot:
|
(12.7) |
ahol
|
||
és |
||
a0 = 0.215578948 |
||
a1 = 0.416631580 |
||
a2 = 0.277263158 |
||
a3 = 0.083578947 |
||
a4 = 0.006947368 |
A 12.17. ábra ábra egy „flat top” ablakot mutat
A „flat top” ablak a legalkalmasabb egy frekvencia komponens amplitúdójának pontos megmérésére, olyan jeleknél ahol alacsony szomszédos spektrális energia van a jelben.
Az ablak alakja csökkenő exponenciális függvény szerint változik. Az alábbi egyenlet írja le az exponenciális ablakot:
|
(12.8) |
ahol
n = 0, 1, 2, .... N-1 |
Ahol N az ablak hossza, w az ablak függvény értéke és fa végső érték.
Az ablakfüggvény kezdő értéke 1 és fokozatosan 0-ra csökken. Az exponenciális ablak végső értéke 0 és 1 között beállítható.
A 12.18. ábra ábra az exponenciális ablakot mutatja N=32 értékkel, amikor a végső érték f=0,1.
Az exponenciális ablak tranziens válaszfüggvények elemzéséhez használhatók, melyek hossza nem nagyobb, mint az ablak hossza. Az exponenciális ablak csillapítja a jel végét, ezáltal biztosítva, hogy a jel teljesen lecsengjen a minta-blokk végére. Az exponenciális ablak olyan jeleknél is használható, melyek exponenciálisan csökkennek, mint például az alak válasz enyhe csillapítással, amit egy külső hatás, mint például egy kalapácsütés gerjeszt.
A spektrális analízis és a szűrők együttható tervezése különböző követelményeket támaszt az ablakokkal szemben. A spektrális analízis DFT-szerű ablakot igényel, míg a szűrő együttható tervezésnél a középpontjára szimmetrikus ablakra van szükség.
A spektrális analízishez tervezett simítóablaknak DFT-szerűnek kell lenni. Egy simító ablak DFT-szerű, ha a skaláris (belső) szorzat a szinuszos jelek egész számú periódusaira azonosan egyenlő nullával. Más szavakkal, egy DFT-szerű szekvencia DFT-jének nincs képzetes összetevője.
A 12.19. ábra és a 12.20. ábra ábra egy Hanning ablakot és egy szinusz hullám periódust mutat 8 mintavételi ponttal.
A (12.19. ábra) ábrán látható DFT-szerű Hanning ablak nem szimmetrikus a középpontjára. A ablak függvény utolsó pontja nem egyenlő az első pontjával, hasonlóan a (12.20. ábra) ábrán látható teljes periódusnyi szinusz hullámmal.
A spektrális analízishez használt simító ablakok spektrális ablakok és a következő ablak típusokat foglalja magába:
Skálázott időtartománybeli ablak
Hanning ablak
Hamming ablak
Háromszög ablak
Blackman ablak
Egzakt Blackman ablak
Blackman-Harris ablak
Flat top ablak
Kaiser-Bessel ablak
Általános koszinusz ablak
Elkeskenyedő koszinusz ablak
FIR szűrőegyütthatók tervezése olyan ablakot igényel, amely szimmetrikus a középpontjára.
A 12.9. és 12.10. egyenletek szemléltetik a különbséget a spektrális ablak és a szűrő együtthatók tervezéshez használt szimmetrikus ablak között.
A 12.9. egyenlet leírja a spektrális analízishez használt Hanning ablakot
|
(12.9) |
Ahol N az ablak hossza, w az ablak függvény értéke és i=0..N-1.
A 12.10. egyenlet leírja a szűrőegyüttható tervezéshez használt szimmetrikus Hanning ablakot
|
(12.10) |
ahol N az ablak hossza, w az ablak függvény értéke és i=0..N-1.
Egy spektrális ablak módosításával, amint azt a 12.10. egyenlet mutatja, meghatározható egy szimmetrikus ablak szűrőegyüttható tervezéséhez. A digitális szűrők tervezésével kapcsolatban további információk a Digitális szűrés című (10. fejezet) fejezetben találhatók.
Egy simító ablak kiválasztása nem egyszerű feladat. Mindegyik simító ablaknak megvan a saját tulajdonsága, és különböző alkalmazásokhoz való alkalmassága. A simító ablak kiválasztásához meg kell becsülni a jel frekvencia tartalmát. Ha a jel erős egymásra hatással bíró frekvencia komponenseket tartalmaz távol a vizsgált frekvenciától, olyan simító ablakot kell kiválasztani, amelynél nagy az oldal szárnyak csökkenésének mértéke. Ha a jel erős egymásra hatással bíró frekvencia komponenseket tartalmaz a vizsgált frekvenciához közel, olyan simító ablakot kell választani, amelynél az oldal szárny maximális értéke kicsi. Lásd az Táblázat 12.1 táblázatot az oldal szárny csökkenés mértéke és a maximális oldal szárny szint értelmezéséhez a különböző simító ablakok esetén.
Ha a vizsgált frekvencia két vagy több egymáshoz nagyon közeli jelet tartalmaz, a spektrális felbontóképesség a fontos. Ebben az esetben olyan simító ablakot kell választani, amely fő szárnya nagyon keskeny.
Ha egyetlen frekvencia komponens amplitúdó pontossága fontosabb, mint a helyének pontos meghatározása egy adott frekvenciasávban, széles fő szárnyú ablakot kell választani.
Ha a jel spektruma inkább egyenletes vagy szélessávú a frekvencia tartalom tekintetében, négyszögletes ablakot kell választani, vagy nem kell ablakozni a jelet.
Általában a Hanning ablak az esetek 95%-ban megfelelő. Jó a frekvencia felbontóképessége és alacsony a spektrális szóródása. Ha nem ismerjük a jel természetét, de simító ablakot akarunk alkalmazni, Hanning ablakkal kell kezdeni!
A Táblázat 12.2 táblázat felsorolja a különböző típusú jeleket és a hozzájuk használható ablakokat.
A jel típusa |
Javasolt ablak függvény |
---|---|
Olyan tranziensek, melyek időtartama rövidebb, mint az ablak hossza |
Négyszögletes |
Olyan tranziensek, melyek időtartama hosszabb, mint az ablak hossza |
Exponenciális, Hanning |
Általános célú alkalmazások |
Hanning |
Spektrális analízis (frekvenciaválasz mérések) |
Hanning (véletlenszerű gerjesztésre), Négyszögletes (pszeudorandom gerjesztésre) |
Két nagyon közeli frekvenciájú, de nagyon különböző amplitúdójú jel szétválasztása |
Kaiser-Bessel |
Két nagyon közeli frekvenciájú, de majdnem azonos amplitúdójú jel szétválasztása |
Négyszögletes |
Pontos egy frekvenciájú amplitúdó mérés |
Flat top |
Szinusz hullám vagy szinusz hullámok kombinációja |
Hanning |
Szinusz hullám, az amplitúdó pontosság fontos |
Flat top |
Keskenysávú zavarjel (rezgés adatok) |
Hanning |
Szélessávú zavarjel (fehérzaj) |
Uniform |
Közeli térközű szinusz hullámok |
Uniform, Hamming |
Gerjesztő jelek (kalapács ütés) |
Exponenciális |
Válasz jelek |
Exponenciális |
Ismeretlen tartalom |
Hanning |
Kezdetben lehet, hogy nincs elegendő információ a jelről ahhoz, hogy a legjobb ablakot kiválasszuk. Lehet, hogy különböző simító ablakokkal kell próbálkozni ahhoz, hogy a legjobbat megtaláljuk. Mindig hasonlítsuk össze a különböző ablakok eredményét, hogy megtaláljuk az adott alkalmazáshoz a legmegfelelőbbet.
Amikor simító ablakot alkalmazunk egy időtartománybeli jelhez, az azt jelenti, hogy a jel hossza megtöbbszöröződik a simító ablak hosszára és eltorzul a simító ablak miatt. A simító ablak mindenütt megváltoztatja a jel amplitúdóját. Ha több simító ablakot alkalmazunk ugyanarra a jelre, mindegyik ablak paraméterezése úgy történik, hogy mindegyik csillapító ablakot osztjuk az ablakozott mátrixszal, amelyik az ablak eredmények egy összetartozó erősítése, minden ablakban csökkentve ugyanazt a spektrum amplitúdó eredményt az ablakok korlátozó pontossági feltételeivel. A 12.17. ábra és 12.18. ábra ábrán látható rajzok méretezett simító ablakok alkalmazásának eredményei azonos időtartománybeli jelnél.
Egy FFT egyenértékű egy sorozat párhuzamos szűrő alkalmazásával, ahol mindegyik szűrő sávszélessége egyenlő Δɸ- el. A simító ablak „szétkenő” hatása miatt a simító ablak megnöveli az FFT sáv effektív sávszélességét egy ENBW-nek (equivalent noise-power bandwidth= egyenértékű zaj-energia sávszélesség) nevezett értékkel. Az adott frekvencia csúcsenergiája egyenlő a csúccsal szomszédos frekvencia sávok összegével, megnövelve egy arányossági tényezővel, ami a simítóablak ENBW-jével egyenlő. Az arányossági tényezőt figyelembe kell venni, amikor a teljesítmény spektrumon alapuló számítást hajtunk végre. Lásd a Diszkrét frekvencia analízis című (11. fejezet) fejezetet az energia spektrumon végrehajtott számításokkal kapcsolatban.
A Táblázat 12.3 táblázat felsorolja az arányossági tényezőket, amelyet összetartozó erősítésnek is neveznek, az ENBW-t és a legrosszabb esetben fellépő amplitúdó pontosságot, melyet a középponton kívüli komponenseik okoznak számos simító ablaknál.
Ablak |
Paraméter (összetartozó erősítés) |
ENBW |
Legrosszabb esetben fellépő amplitúdó hiba [dB] |
---|---|---|---|
Négyszögletes (ablakozás nélküli) |
1.00 |
1.00 |
3.92 |
Hanning |
0.50 |
1.50 |
1.42 |
Hamming |
0.54 |
1.36 |
1.75 |
Blackman-Harris |
0.42 |
1.71 |
1.13 |
Pontos Blackman |
0.43 |
1.69 |
1.15 |
Blackman |
0.42 |
1.73 |
1.10 |
Flat Top |
0.22 |
3.77 |
<0.01 |
[12.1.] LabVIEW Control Design User Manual. 2009.