A kísérlet a vizsgált folyamat lefolytatása ismert és reprodukálható körülmények között annak érdekében, hogy a folyamat eredményét megismerjük.
Aktív kísérletről beszélünk, ha a folyamat körülményeit (paramétereit) mi állítjuk be. Passzív kísérletről beszélünk, ha a vizsgált jelenségbe nincs módunk beavatkozni.
A továbbiakban az aktív kísérletek megtervezésével fogunk foglalkozni.
A kísérlet sorozat több egymás után megismételt kísérlet halmaza.
A kísérlet sorozat sorrendje lehet időrendi vagy véletlenszerű (randomizált).
A faktorok a folyamatot jelentősen befolyásoló körülmények (paraméterek).
A faktor-szintek a faktorok által felvehető értékek.
Ha egy kísérletben minden faktor ugyanannyi szintet vehet fel, akkor a kísérletben az összes lehetséges faktor-szint száma:
n=pk
ahol p egy-egy faktor szintjeinek száma
k a faktorok száma
na kísérletek száma.
Egy kísérletben célszerűen legfeljebb 15 faktor lehet, és azok legfeljebb 30 szintet vehetnek fel.
A faktorokkal szemben támasztott követelmények:
irányítható legyen
egyértelmű legyen
hatékony legyen, azaz szignifikáns hatása legyem a kísérlet eredményére
ismert és korlátozott értékkészlete legyen
a faktor-szintek beállíthatók legyenek
a faktorok mérési pontossága a feladat szempontjából elegendően nagy legyen
a faktor hatása közvetlenül a vizsgált folyamatra irányuljon
minden faktor-szint kombináció realizálható és veszélytelen legyen
A kísérletben szereplő összes faktor összeegyeztethető legyen (vagyis minden faktor egymástól független legyen, ne változzon az egyik faktor megváltoztatása esetén egy másik faktor is).
Ha egy faktort a vizsgálatból kihagyunk, akkor a vizsgált folyamatot általunk nem ismert, véletlen vagy szisztematikus hatások érhetik. Az is lehetséges, hogy a nem vizsgált faktor szintje a kísérletek alatt nem változik, de nem optimális, ebben az esetben a kísérletekkel meghatározott optimum nem a valódi optimum lesz.
Ezért célszerű inkább több faktort vizsgálni, mint kevesebbet.
A kísérleti beállítás a kísérletsorozat-halmaz egyik eleménél a lehetséges faktor-szintek valamelyik kombinációja.
Az optimalizációs paraméter az az ismérv, amelynek alapján a folyamatot optimalizálni akarjuk. Az optimalizációs paraméter a kísérletek célja; a kísérleti eredmény, amelynek a számunkra legkedvezőbb értékét keressük.
Az optimalizációs paraméter lehet egyszerűen maga a kísérleti eredmény, de lehet a kísérlet többféle eredményének valamilyen módon létrehozott kombinációja is.
Az optimalizációs paraméterrel szemben támasztott követelmények:
reprodukálható legyen
irányítható legyen
mennyiségi jellegű, azaz számértékkel megadható de legalábbis rangsorolható legyen
mérhető legyen
egyetlen számmal jellemezhető legyen
egyértelmű legyen
az optimalizálni kívánt rendszer működési hatékonyságának értékmérője legyen
statisztikailag hatékony (azaz kielégítő pontossággal mérhető) legyen
fizikailag értelmezhető legyen
egyszerű és könnyen kiszámítható legyen.
A vizsgált folyamat megismeréséhez a folyamat matematikai modelljét használjuk fel. A modell az y optimalizációs paraméter és az x1, x2,…xn faktorok közötti függvénykapcsolat, amelynek általános alakja a φ válasz-függvény (2):
y = φ (x1, x2,….,xn)
Az optimalizációs paraméter lehet valamely gyártási folyamatban előállított termék minősége, mennyisége vagy önköltsége; lehet egy mezőgazdasági termék legeredményesebb termelési technológiája, de lehet egy oktatási módszer hatékonysága is.
Az optimalizációs paraméter és a faktorok kapcsolatának ábrázolására a „fekete doboz” hasonlatot szokták alkalmazni (2.1. ábra).
A fekete doboz a vizsgált folyamat vagy objektum, amelyet a bemutatott matematikai modellel kívánunk leírni és helyettesíteni a kísérletezés és a megvalósítás során. A fekete doboz az ismeretlen kapcsolatot szimbolizálja a rá ható 7x1, x2, …, xn faktor, mint bemenet és az y optimalizációs paraméter, mint kimenet között.
Két faktor esetén a válasz- függvényt szemléletesen, térben is ábrázolhatjuk (2.2. ábra). Itt az x1 és x2 faktor a vízszintes síkon található, míg az y optimalizációs paraméter értékei kirajzolják a válasz-függvény felületét, amelynek legmagasabb pontja a keresett optimális beállítást jelzi. A válasz-függvénynek most csak egy kis négyszögletes darabját látjuk az x1= -1, x1= +1, x2= -1 és x2= +1 pontok felett.
A fő-hatások független hatások, vagyis olyan hatások (faktorok), amelyeknek együttes hatása megegyezik azon hatások összegével, amelyet külön-külön gyakorolnának az optimalizációs paraméterre. A 2.3. ábrán egy kétfaktoros esetben mutatjuk be a lineáris modellt. A 2.3. ábra bal oldalán látható, hogy a válasz-felület x1 irányú b1 meredeksége állandó, különböző x2 értékek mellett. A 2.3. ábra jobb oldalán pedig az látható, hogy az x2 irányban is állandó a b2 meredekség.
Kereszt-hatásról beszélünk akkor, ha két faktor egyidejű hatása nem ugyanolyan változást hoz létre az optimalizációs paraméteren, mint a két faktor független hatásának az összege. Az 2.4. ábrán olyan kétfaktoros kísérlet válasz-felülete látható, amelynél az x1 faktor és az x2 faktor között kölcsönhatás áll fenn. Az ilyen válasz-felület nem sík, hanem görbült felület, és lineáris modellel nem lehet elegendő pontossággal modellezni.
A folyamat matematikai modellje, azaz az y optimalizációs paraméter és az x1, x2,…xn faktorok közötti függvénykapcsolat elvileg bármilyen lehet. A kísérlettervezésben a kísérleti adatok azonban mindig csak többé-kevésbé pontos közelítést tesznek lehetővé. Matematikai modellként ezért célszerű mindig a lehető legegyszerűbb közelítő függvényt választani. A tapasztalat szerint leginkább az algebrai polinomok felelnek meg, bár bizonyos esetben előnyös lehet a logaritmus függvénnyel történő közelítés is.
Logaritmus függvénnyel történő közelítés:
y=log x
A logaritmikus közelítést ritkábban szokták alkalmazni. A továbbiakban csak polinomiális közelítéssel fogunk foglalkozni.
Polinomiális közelítés egyfaktoros esetben
lineáris közelítés:y=b0+b1x
másodfokú közelítés:
y=( b0+b1x) (b0+b1x)=b02+2b0b1x+b12x2
ahol az ortogonalitás következtében x2=0, ezért az együtthatók egyszerűbb jelöléseivel írható, hogy a lineáris modell:
y=b0+b1x,
Tehát ortogonális polinomok esetében másodrendű közelítés egy faktor esetén nem lehetséges.
Polinomiális közelítés kétfaktoros esetben:
lineáris közelítés (6):
y=b0+b1x+b2x2
másodfokú közelítés (7):
y=( b0+b1x1+b2x2) (b0+b1x1+b2x2)=
b02+b0b1x1+b0b2x2+b0b1x1+b12x12+
+b1b2x1x2+b0b2x2+b1b2x1+b22x22
ahol x12=x22=0, és ha egyszerűsítjük az együtthatókat, írható, hogy a másodrendű modell:
y=b0+b1x1+b2x2+b1b2x1x2
Polinomiális közelítés háromfaktoros esetben:
lineáris közelítés:y=b0+b1x+b2x2+b3x3
másodfokú közelítés:
y=( b0+b1x+b2x2+b3x3) (b0+b1x+b2x2+b3x3) (b0+b1x+b2x2+b3x3)=
y=b0+b1x1+b2x2+b3x3+b12x1x2+b13x1x3+b12x1x2
az előzőekhez hasonló módon.
A másodfokú polinomiális közelítésben szereplő b12x1x2, b13x1x3, és b12x1x2 tagok a faktor-hatások keveredését, tehát a faktorok kölcsönhatásait írják le.