Elhunyt Wenzel Gottfriedné dr. Gerőfy Klára magántanár

Wenzel Gottfriedné dr.habil Gerőfy Klára, a GPK MOGI tanszékének egyetemi magántanára 2022. december 26-án örökre itthagyott minket.

1969-től 28 éven át egyetemi oktatóként, majd 25 éven át nyugdíjas egyetemi magántanárként, összességében tehát 53 éven keresztül volt kiváló tanára a tanszékünknek. Szakterülete az optikai műszerek, azon belül a színtan és a színtechnika volt.
    Végig járva az egyetemi ranglétrát 1975-ben műszaki doktor, 1992-ben műszaki tudomány kandidátusa lett, majd 1997-ben habilitált és 1998-ban megkapta az egyetemi magántanár címet.
    Kiemelkedő eredményt ért el az űrkutatásban, ahol a HALLEY üstökös projektben végzett munkájáért 1986-ban elnyerte a Munka Érdemrend bronz
    fokozatát. 1993-ban Pro Sciencia Emlékérmet, 2020-ban pedig GPK Életmű-díjat kapott.
    Tanszéki kutatási munkái közül kiemelkedőek a Paksi Atomerőműben, a MOL százhalombattai Dunai Finomító olajtartályai bemérésében és
    spektrofotométerek fejlesztésében végzett optikai eredményei. Világhírű eredménye a színtévesztés korrigálására szolgáló szemüvegek fejlesztése volt,
    amelyért munkatársával elnyerte a GÉNIUS’96 feltalálói nagydíjat. Tudományos közéleti tevékenysége során a Nemzetközi Világítástechnikai Társaság (CIE) 1.diviziójának elnöke, az MTA Kolorisztikai Magyar Nemzeti Bizottság és az MKE Kolorisztikai Szakosztály vezetőségi tagja volt. Éveken keresztül betöltötte a VEAB Fény- és Színtani Munkabizottság elnöki tisztét is.

Kedves személyisége nagyszámú TDK-s hallgatóinak, doktoranduszainak és tanszéki kollegáinak emlékében tovább él.

2022-12-27 14:50:29high_priority

Szerkesztve: 2022-12-29 16:09:56