Komplex optikai méréseken alapuló robotizált minőségellenőrzési technológia kifejlesztése autóipari alkalmazásra
Projekt adatok:
2017-1.3.1-VKE - Versenyképességi és Kiválósági Együttműködések
- Projekt azonosító száma: 2017-1.3.1-VKE-2017-00023
- Projekt címe: Komplex optikai méréseken alapuló robotizált minőségellenőrzési technológia kifejlesztése autóipari alkalmazásra
- Projekt megvalósításának tervezett kezdete: 2017.11.01
- Projekt megvalósításának tervezett befejezése: 2019.10.31
- Támogató honlapja: nkfih.gov.hu/
Disszemináció:
A projekt egy olyan ultragyors robotizált, roncsolás- és érintésmentes optikai elveken alapuló EPDM vizsgálati technológia kidolgozását tartalmazza, amely segítségével a gyártósor legkisebb hibái is azonnal felismerhetők, ezáltal csökkentve a selejtes termékekből adódó költségeket és magasabb szintre emelve a beszállítói minőséget.
Az európai autóipar szigorúan ellenőrzött, magas minőségű termékek gyártását igényli. Ezen belül az autóüveg alkatrészek gyártásánál különösen fontos a karosszériaelemeknek az üveg találkozásánál használt EPDM fröccsöntési eljárás minősége. A gyártási technológia folyamatos fejlesztése és az alkalmazott innovatív anyagtechnológiai megoldások megkövetelik a folyamatos minőségellenőrzést.
Az európai autógyárak olyan beszállítóknak adják a megrendeléseket, amelyek a gyártási költségek szinten tartása mellett képesek a legpontosabb mérettartásra.
A projekt célja, hogy az újszerű minőségellenőrző technológia segítségével, akár minden legyártott autóüveg alkatrészhez elektronikus minőségügyi rekordot lehessen biztosítani. Azaz a hibás elemek eltávolításával a minőségi elvárásokat a termelt darabszámra vetítve akár 100%-ban lehessen biztosítani.
A kifejlesztendő technológia újdonságtartalma egy, a levegő gerjesztésével működő rugalmasságmérő szenzortechnológia, valamint az alkatrészek geometriájához igazodó egyedi kombinált mérési módszer, amely ötvözi a lézeres szkennelési technológia, az optikai távolság és alakmérés, és az alkatrész peremén lévő EPDM sávot ellenőrző új szenzortechnológia előnyeit.
Projekt partnerek:
RICHARD FRITZ KFT.
|
|
BME, Mechatronika, Optika és Gépészeti Informatika Tanszék
Projekt témavezető: Dr. Nagy Balázs Vince |